czwartek, 1 września 2011

Animowana “Złota Rybka”


16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych dla Dzieci “Złota Rybka” (13-23.08.2011, Soczi, Rosja) był okazją do przyjrzenia się współczesnej produkcji dla najmłodszych widzów w Rosji i kilku dawnych republikach radzieckich. Ważną częścią imprezy był bogaty polski program przygotowany przez Polskie Centrum Kultury w Moskwie i festiwal „Animator” w Poznaniu.„Jeszcze raz”
Produkcja: Rosja 2010
Czas trwania: 3'
Gatunek: Animacja
Reżyseria, Scenariusz, Zdjęcia, Montaż: Ekanerina Ovchinnikova, Tatiana Okruzhnova, Mariya Arkhipova, Natalya Pavlycheva, Elena Petrova i Alina Yakhyaeva
Muzyka: Enrique Santeugini
Producent: Studio by Alexander Petrov


Festiwal, w pełni zasłużenie, wygrał film zrealizowany przez sześć studentek Alexandra Pietrova „Jeszcze raz” (2010). Urocza, namalowana na szkle animacja, w ciepły i dowcipny sposób odtwarza jeden dzień z dzieciństwa głównego bohatera. Zarówno ten film, jak również „Było lato...” (2010) nagrodzonej za reżyserię białorusinki Iriny Kodiukowej i „Prezent” (2010) uhonorowanego za najlepszy debiut Michaela Dvoryakina, to przykłady świetnie opowiedzianego i wysmakowanego plastycznie kina familijnego, którego tak mało jest w Polsce. Znacznie gorzej wypadły prezentowane w konkursie produkcje seryjne – słabsze plastycznie, przegadane i oparte na wątłym scenariuszu odcinki nie dorównywały animacjom autorskim, jednakże ich poziom był znacznie wyższy niż kupowanych „na wagę” kreskówek z Chin czy USA.


„Prezent”
Produkcja: Rosja 2010
Czas trwania: 9’
Gatunek: Animacja
Reżyseria: Michael Dvoryankin
Scenariusz: Michael Dvoryankij
Montaż: Zoya Kireeva
Producent: Studio A-film


W części pozakonkursowej główną atrakcją były, wielokrotnie komplementowane przez gości festiwalu, trzy bloki polskich filmów animowanych. Przygotowany przez Marcina Giżyckiego zesaw obejmował najciekawsze animacje polskich twórców nagradzane na dotychczasowych edycjach festiwalu „Animator”. Polskie Centrum Kultury w Moskwie, które wsparło organizację całej retrospektywy, zaproponowało pokaz klasycznych polskich kreskówek z lat 60. i 70., w tym – jak się okazało w czasie projekcji – doskonale znane dzieciom i dorosłym przygody Bolka i Lolka czy Reksia oraz prezentację najciekawszych produkcji z ostatnich lat z łódzkiego studia „Se-Ma-For”, wśród których nie mogło zabraknąć nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i Wilka” Suzie Templeton.

(Fragment tekstu opublikowanego w najnowszym numerze KINA).
MF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz