poniedziałek, 19 marca 2012

XVII OFAFA - startujemy w czwartek w samo południe


Już w czwartek rozpoczyna się 17. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. To niepowtarzalna okazja by przyjrzeć się najnowszej polskiej animacji i klasykom tej sztuki, bowiem organizatorzy przygotowali dla widzów trzydniową ucztę, w czasie której na 26 pokazach zobaczymy ponad 180 filmów.


Festiwalowe emocje rozpoczną się w czwartkowe południe, kiedy pokazem świetnego filmu „Chico i Rita” temperatura na widowni znacznie się podniesie. Później, zgodnie z hitchcockowską zasadą konstruowania napięcia, będzie coraz ciekawiej. W ramach projekcji konkursowych, których zaplanowano w tym roku aż jedenaście, zaprezentowanych zostanie 65 najnowszych polskich animacji. Nie zabraknie wśród nich filmów, które mają na swoim koncie już liczne nagrody, jak „Świteź” Kamila Polaka (m.in. najlepszy debiut na najważniejszym festiwalu animacji w Annecy), „Snępowina” Marty Pajek czy „Szafa Zbigniewa” Magdaleny Osińskiej. W konkursie profesjonalnym zobaczymy także dwa filmy pełnometrażowe: opartego na kultowym komiksie „Jeża Jerzego” w reż. Wojtka Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka, oraz zbierający wspaniałe recenzje i liczne wyróżnienia polsko-rumuński animowany dokument w reż. Anci Damian pt. „Droga na drugą stronę”. Obok filmów twórców uznanych (Piotr Dumała, Marcin Giżycki) w konkursie jest także dziesięć debiutów. Łącznie o Złotą, Srebrną i Brązową Kreskę w konkursie profesjonalnym walczyć będzie aż 25 filmów. W kategorii studenckiej także nie zabraknie emocji – w tym roku o Grand Prix rywalizuje 18 tytułów ze szkół filmowych i uczelni plastycznych (m.in. w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Krakowie). Dokonaniom najmłodszych twórców, w tym także kilku- i kilkunastoletnich dzieci, przyjrzymy się w konkursie nieprofesjonalnym (13 tytułów). Najciekawsze animacje dla dzieci zobaczymy w czasie dwóch specjalnych bloków konkursowych. Wszystkie konkursy oceni pięcioosobowe jury, któremu w tym roku przewodzi nestor polskiej animacji – Witold Giersz. Autorowi „Małego westernu” w pracy towarzyszyć będą: Alicja Jodko – filozofka i założycielka Dziecięcej Wytwórni Filmowej działającej przy Galerii Entropia we Wrocławiu, laureat OFAFA 2011 Bartek Kulas, reżyser i operator Zbigniew Kotecki oraz krytyk filmowy Adam Garbicz.

Kamil Polak "Świteź"

W ramach pokazów pozakonkursowych na szczególną uwagę zasługują dwa obszerne zestawy filmów Witolda Giersza. Reżyser, obchodzący w tym roku 85. urodziny, osobiście przedstawi swoje najlepsze animacje, wśród których nie mogło zabraknąć pięknych plastycznie, malowanych swobodną plamą farby bezpośrednio pod kamerą filmów „Czerwone i czarne”, „Koń” czy „Pożar”. To niepowtarzalna okazja by zobaczyć dzieła współtwórcy „polskiej szkoły animacji” nagrodzone łącznie ponad siedemdziesięcioma nagrodami, w tym Złotą i Srebrną Palmą w Cannes. Swój muzyczno-filmowy portret zaprezentuje także Bartek Kulas, autor niezapomnianego, nagrodzonego na niemal wszystkich festiwalach w kraju „Millhaven”. W czasie spotkania ze Zbigniewe Koteckim zobaczymy m.in. piękne, kukiełkowe rozwinięcie bajki Leszka Kołakowskiego „O największej kłótni”. Alicja i Mariusz Jodko, założyciele Galerii Entropia we Wrocławiu, przedstawią dwa niezwykłe programy. Pierwszy z nich będzie pokazem jubileuszowym z okazji dwudziestopięciolecia kierowanej przez nich Dziecięcej Wytwórni Filmowej, w której powstają niezwykłe animacje realizowane przez kilku i kilkunastoletnich miłośników trudnej sztuki animacji. Filmy te, wielokrotnie nagradzane na OFAFA i innych festiwalach, zdobyły także Złoty Medal UNICA. Drugi pokaz to autorskie spotkanie z twórczością opiekunów DWF, którzy swoje filozoficzne wykształcenie łączą z twórczością plastyczną, fotograficzna i filmową. W programie tego spotkania znajdą się m.in. archiwalne animacje (w tym interaktywne) oraz filmy eksperymentalne. W programie Festiwalu znalazł się również pokaz specjalny upamiętniający 100 lat animacji lalkowej i rocznicę urodzin Władysława Starewicza, odważne polskie i czeskie animacje, które zostały wybrane w ramach konkursu „Uwaga! Świeżo animowane”, zestaw animowanych produkcji ze Studia Munka i Panorama Polskiej Animacji, uzupełniająca pejzaż malowany konkursem. Projekcjom towarzyszy jak zawsze aktywne forum dyskusyjne „Wokół polskiej animacji” z udziałem twórców z całego kraju, wystawa scenografii i dekoracji z filmów DWF, a także kilkudniowe warsztaty filmu animowanego organizowane przez wieloletniego partnera OFAFA – Policealne studium plastyczne „AnimaArt”.


Witold Giersz "Czerwone i czarne"

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie odbywa się od 1993 roku. Jest to jedyny w Polsce festiwal poświęcony wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Jest nie tylko corocznym podsumowaniem dorobku polskiej produkcji w tej dziedzinie kultury, ale także przestrzenią odkrywania nowych talentów wśród twórców nieprofesjonalnych, którzy zachęceni sukcesami często zaczynają edukację w szkołach filmowych lub plastycznych, a także miejscem przecierania szlaków w świecie filmu zawodowego.

Szczegółowy program Festiwalu na www.ofafa.pl.


PROGRAM RAMOWY
XVII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU AUTORSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH
OFAFA 2012
22 – 24 marca 2012


KINOTEATR “WRZOS”
Kraków, ul. Zamoyskiego 50


20 marca (wtorek)
godz. 12.00 - Konferencja prasowa

22 marca (czwartek)
godz. 12.00 - „Chico i Rita” (2010) – reż. J. Mariscal, F. Trueba, T. Errando – 94’
godz. 14.00 - I projekcja konkursowa (filmy o tematyce dziecięcej) – 80’
godz. 16.00 - II projekcja konkursowa (filmy studenckie) – 80’
godz. 18.00 - Uroczyste otwarcie festiwalu oraz wystawy „Obrazki z warsztatów” Dziecięcej Wytwórni
Filmowej przy Galerii Entropia
godz. 19.00 - III projekcja konkursowa (filmy profesjonalistów) – 90’
godz. 21.00 - Pokaz filmów Witolda Giersza cz. I (spotkanie z twórcą) – 90’

23 marca (piątek)
godz. 11.00 - IV projekcja konkursowa (filmy o tematyce dziecięcej) – 60’
godz. 12.30 - V projekcja konkursowa (filmy twórców nieprofesjonalnych) – 50’
godz. 13.30 - „25 latek na sekundę” retrospektywa jubileuszowa Dziecięcej Wytwórni Filmowej
(spotkanie z twórcami) – 90’
godz. 15.30 - VI projekcja konkursowa „Jeż Jerzy” (filmy profesjonalistów) – 80’
godz. 17.00 - VII projekcja konkursowa (filmy studenckie) – 80’
godz. 19.00 - VIII projekcja konkursowa (filmy profesjonalistów) – 90’
godz. 21.00 - Pokaz filmów Zbigniewa Koteckiego (spotkanie z twórcą) – 90’

24 marca (sobota)
godz. 11.00 - „Młoda animacja” ze Studia Munka – 60’
godz. 12.30 - IX projekcja konkursowa „Droga na drugą stronę” (filmy profesjonalistów) – 73’
godz. 14.00 - Konferencja prasowa i forum dyskusyjne „Wokół polskiego filmu animowanego”
godz. 15.30 - „Inne wariacje” – spotkanie autorskie z Alicją i Mariuszem Jodko – 90’
godz. 17.15 - Pokaz filmów Witolda Giersza cz. II (spotkanie z twórcą) – 75’
godz. 19.00 - Uroczyste zakończenie festiwalu, wręczenie nagród i projekcja filmów
nagrodzonych


KLUB FESTIWALOWY “DRUKARNIA”
Kraków, ul. Nadwiślańska 1 (wstęp wolny)


22 marca (czwartek)
godz. 20.00 - 100 lat animacji lalkowej – pokaz specjalny
godz. 22.00 - Pokaz filmów Bartka Kulasa (spotkanie z twórcą) – 50’

23 marca (piątek)
godz. 14.00 - Uwaga! Świeżo animowane – Młoda polska animacja – 75’
godz. 16.00 - Uwaga! Świeżo animowane – Inne wizje czeskiej animacji – 50’

24 marca (sobota)
godz. 16.00 - Panorama polskiej animacji – filmy profesjonalistów i studentów – 100’KLUB FESTIWALOWY “LOKATOR”
Kraków, ul. Mostowa 1 (wstęp wolny)


24 marca (sobota)
godz. 12.00 - Panorama polskiej animacji – filmy dla dzieci cz. 1 – 50’

25 marca (niedziela)
godz. 12.00 - Panorama polskiej animacji – filmy dla dzieci cz. 2 – 50’Brak komentarzy:

Prześlij komentarz