czwartek, 15 października 2009

Międzynarodowy Dzień Animacji 2009


Od 2002 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d'Animation - ASIFA) świętuje 28 października Międzynarodowy Dzień Animacji (MDA). Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia niemal 120 lat temu, a dokładnie w 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile Reynauda. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. Koordynacją obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji zajmuje się ASIFA we współpracy z narodowymi grupami – w tym roku także z grupą ASIFA Poland, która została reaktywowana w listopadzie ubiegłego roku.

Międzynarodowy Dzień Animacji jest okazją do prezentacji dokonań animacji w danym kraju oraz wymiany z innymi grupami narodowymi. Program tegorocznych obchodów, przygotowany przez ASIFA Poland we współpracy ze studiami filmowymi, szkołami wyższymi i instytucjami kultury zainteresowanymi krzewieniem sztuki animacji, jest niezwykle bogaty. Pokazy odbędą się w pięciu miastach Polski: Krakowie (kino Agrafka, klub Lokator), Łodzi (kino Charlie), Poznaniu (kino Muza), Warszawie (Kino.Lab, kino Kultura, kino Muranów, klub Powiększenie) i Wrocławiu (Galeria Entropia). Każdy z tych ośrodków przygotował program prezentujący najciekawsze filmy animowane powstałe w danym mieście a także pokaże wybrane zestawy z innych miast Polski. Organizatorzy nie zapomnieli także o pokazach animacji dla najmłodszych kinomanów: w Krakowie i Poznaniu zostaną zaprezentowane specjalne programy dla dzieci. Na tym nie koniec: w wymienionych powyżej kinach będzie można zobaczyć także najciekawsze filmy animowane z krajów z pięciu kontynentów. Europa będzie reprezentowana przez animacje niemieckie, studenckie animacje z Bułgarii, najnowsze animacje portugalskie przygotowane przez Casa da Animação oraz węgierską animacją artystyczną. Gratką będzie także pokaz animacji afrykańskich, przygotowany przez ASIFA Egipt oraz dwa pokazy z Ameryk: animacje brazylijskie oraz zestaw prezentowany przez grupę ASIFA w Atlancie. Warto też wybrać się na dwa pokazy specjalne animacji z Japonii, filmy z Korei oraz Indii.
Tak bogatego programu nie da się zamknąć w jednym dniu, dlatego w tym roku w Polsce Międzynarodowy Dzień Animacji będzie uroczyście świętowany przez niemal tydzień od wtorku 27.10 do soboty 31.10. Szczegółowy program można znaleźć na stronie asifapoland.pl Na zakończenie obchodów w wybranych kinach będzie można zobaczyć „Animowany Halloween”!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz