Jutro zaczyna się 49. Krakowski Festiwal Filmowy (29.05-04.06). W programie jak zawsze dużo ciekawych filmów, w tym animacji. W festiwalowym sklepiku nie zabraknie także książki "24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji".
Mariusz Frukacz (1976) - krytyk i kurator pokazów filmowych. Doktor nauk technicznych, pracuje w krakowskiej AGH w Katedrze Geomatyki. Studiował także filmoznawstwo w ISA Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2000 roku jest wicedyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. Kurator pokazów polskiej animacji w kraju (m.in. BWA Kraków, BWA Wrocław, CSW Warszawa) i za granicą (m.in. Praga, Norymberga, Sztokholm, Zagrzeb, Moskwa). Od listopada 2008 roku członek zarządu polskiej grupy Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Redaktor działu „Animacja” w "Tekstyliach Bis. Słowniku młodej polskiej kultury" (Kraków
2006), publikuje w miesięcznikach „Kino” i „Mrówkojad” oraz kwartalnikach "ASIFA Magazine", "Ekrany" i "ESTE". Współautor książek "Polski film animowany" (Warszawa 2008), "Polish Cinema Now!" (Warszawa 2010), "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" (Kraków 2011) oraz redaktor dwupłytowej antologii DVD młodej polskiej animacji wydanej przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne pt. "Akcja animacja. Filmy najnowsze". Autor książki "24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji" (Kraków 2008).
Mariusz Frukacz "24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji", Kraków 2008 (książka dostępna na rynku od marca 2009)
Książka "24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji" składa się z 21 wywiadów Mariusza Frukacza z twórcami animacji urodzonymi w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wśród rozmówców Frukacza znaleźli się: Tomasz Bagiński, Wojciech Bąkowski, Anna Błaszczyk, Małgorzata Bosek, Tomasz Głodek, Andrzej Gosieniecki, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Janek Koza, Tomasz Kozak, Norman Leto, Maciej Majewski, Marta Pajek, Anna Pankiewicz, Izabela Plucińska, Kamil Polak, Tomasz Siwiński, Robert Sowa, Wiola Sowa, Edyta Turczanik, Wojciech Wawszczyk i Olga Wroniewicz. Są oni, zdaniem autora, reprezentatywni dla swojego pokolenia, które debiutowało na początku XXI wieku lub pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Pokolenia, które już dzisiaj stanowi o sile polskiej animacji świętującej w 2008 roku swój jubileusz. Ten rok jubileuszowy skłonił autora do pytań o to, dokąd zmierza polski film animowany, jaka jest jego przyszłość, ale też co inspiruje młodych twórców i jakie jest ich spojrzenie na historię animacji.
Obraz, który wyłania się z tych rozmów, pozwala czytelnikowi wyobrazić sobie, czym jest i czym może być dziś animacja, oraz zobaczyć, jakie tematy ogarnia uważny wzrok twórców. Osobom ciekawym warsztatu animatora książka odsłania zaplecze techniczne reżyserów, a tym, którzy chcą się animacją zająć, przybliża możliwe drogi, którymi mogą podążać. Wszystkim zaś, którzy znają najnowsze filmy animowane, pozwala pełniej poznać tworzących je artystów.
Książka stanowi część projektu „24 klatki na sekundę”, który został włączony przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne w ramy obchodów 60-lecia polskiej animacji. Pomysłodawcą projektu był Mariusz Frukacz a producentem spotkań oraz wydawcą książki krakowski klub Lokator.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz